New: Bloomington.in.gov/alpha. Your feedback can help make our next website better!

Past Winners - Annual MLK Web Design Contest

MLK Website design2 laptop

THANK YOU to all of the students who entered their websites in the annual MLK web design contests!

There will not be a contest in 2012.

More information is available by contacting Craig Brenner.

2010 MLK Web Design Contest Awards

Elementary School Entries

MLK Website Contest First Place Ribbon 1st Place
Mokhina Alimova
University Elementary School
5th Grade

Middle School Entries

High School Entries

MLK Website Contest First Place Ribbon 1st Place
Myles Adams
Bloomington High School North
Grade 10


MLK Website Contest Second Place Ribbon 2nd Place TIE
Kaylb Thompson, Justin Grubb, Hailey White, Alexis McGaha
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam Gunkel and Becky Rupert


MLK Website Contest Second Place Ribbon 2nd Place TIE
Will Kersey, Benjy Bradley, Renan Havill, Jake Traicoff
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


MLK Website Contest Third Place Ribbon 3rd Place
Blake Anderson and Andrew Genrich

American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam Gunkel and Becky Rupert


MLK Website Contest Honorable Mention Ribbon Honorable Mention
Spenser White, Eric Griffin, Ethan Johns
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


MLK Website Contest Honorable Mention Ribbon Honorable Mention
Alexander Branaman, Corey Porter, Josh Ragsdale
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


MLK Website Contest Honorable Mention Ribbon Honorable Mention
Shawn Smith, Mareen Wagner, Josh Hartman
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam Gunkel and Becky Rupert


MLK Website Contest Honorable Mention Ribbon Honorable Mention
Christopher Edwards, Johnny Wanchic, Carter Jostes
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


MLK Website Contest Honorable Mention Ribbon Honorable Mention
Victor Holtz, Kwaku Dakwa, Keith Hughes
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam Gunkel and Becky Rupert


MLK Website Contest Honorable Mention Ribbon Honorable Mention
Caleb Reid, Daleah Elliot, Nick Hayes
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


Additional entries in the High School category were received from:

William Blanks-Horlings, Kristina Abrams, Hailey Brown
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


Maria Castillo, Riley Harris, Alisha Strunk, and Billy Flanders
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


Destiny Weaver, Rachel Hignite, Marissa Goodwin
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


Ja'Vae Patton, Jacob Dehaan, Joey Ackerman
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


Gage Johnson, Matthew Edwards, Micheal Oliver
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


James "Walker" Crane Victoria VanPelt Evan Fuentes Shayla Young
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


Clark Ackerman, Sarah Sadowski, Rocky Meadows, Arin Stonecipher
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


Heather Harlow, Daisey Denson, Caleb Hellums
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


Richard Mcconnon, Julia Gott, Linsey Clark
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


Tony Lin, Gabriel Bonnell, Shay Unger
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


Ben Alexander, Keaton Oard, Rachel Rodman
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


Kenneth Thompson, Chris Miller, Gabe Jones
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


Morgan Grant, Rachel Martinek, and Amber Williams
American Studies class at New Tech High School
Teachers: Pam
Gunkel and Becky Rupert


2010 MLK Web Design Contest Awards

Congratulations to all of the awardees!

MLK Web Contest blue ribbon 2010 Overall Contest Winner and Highest Rated Entry:

Ethan Briggs from Batchelor Middle School.



Elementary School Category

Class entries

First Place - Erin Ritchey's Class, Fairview Elementary
Second Place - Karen Streib's Class, Fairview Elementary

Individual student entries

First Place - Sydney Way and Emily Axsom, Lakeview Elementary
Second Place (TIE) - Phiona Raffington and Amy Lannan, Lakeview Elementary and Jake Leimer and Dawson Hood, Lakeview Elementary
Third Place - Caitlyn Stephens, Grandview Elementary
Honorable Mention:
Kyle Cardwell, Grandview Elementary
Tommy Beggs, Childs Elementary

Middle School - Individual entries

First Place - Ethan Briggs, Batchelor Middle School
Second Place - Amy Cohn, Jackson Creek Middle School
Third Place - Eliza Goehl, Tri-North Middle School
Honorable Mention
Ryan Wicker, Batchelor Middle School
Brady Scott, Batchelor Middle School
Noah Marks, Batchelor Middle School

High School - Individual entries

First Place - Aaron Anderson, Bloomington North High School
Second Place - Casey Thompson, Bloomington North High School

Back to Web Design Contest Page



2009 MLK Web Design Contest Awards

Elementary School

1st Place
Room 402, Students of Karen Streib, Fairview Elementary

2nd Place
Madie Allender & Rose Salisbury, Grandview Elementary

3rd Place
Mrs. Ritchey's 2nd Grade, Fairview Elementary

Honorable Mentions

Jordan Hannon, Bekka Combs, & Zech Henderson, Grandview Elementary

Josie Hickok, Colin Shassberger, Madison Silvers, Deakin Volz, Jake Branaman & John Cole Lukens, Students of Mr. Gromer & Mrs. Mungel, Lakeview Elementary

Robert Ison, Highland Park Elementary


Middle/Junior High School

1st Place
Ju Hyun Lee, Tri-North Middle School

2nd Place
Alyssa Brown, Edgewood Junior High School

3rd Place
Amy Cohn, Jackson Creek Middle School

Honorable Mention

Sam Ison, Tri-North Middle School


High School

1st Place-TIE

Aaron Anderson, Bloomington High School North
Allie Hetrick, Bloomington High School South

To View Web pages click here