onboard

City of Bloomington, Indiana – John Hamilton, Mayor

Seats

csv
Board/Commission Seat Seat Term Appointed By Name
Animal Control Commission C-1 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Sita Cohen
Animal Control Commission C-2 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Chris Hazel
Animal Control Commission M-1 (Veterinarian) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Laura Soto
Animal Control Commission M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Nancy Riggert
Animal Control Commission M-3 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Vacant
Animal Control Commission MCC (Monroe County Commissioners Appointment) 2/1/2017 - 1/31/2019 Monroe County Commissioners (voting) Valerie Pena
Banneker Advisory Council R-1 (Regular Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Banneker Advisory Council R-2 (Regular Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Banneker Advisory Council R-3 (Regular Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Banneker Advisory Council R-4 (Regular Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Banneker Advisory Council R-5 (Regular Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Banneker Advisory Council R-6 (Regular Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Banneker Advisory Council R-7 (Regular Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Banneker Advisory Council X-1 (Ex-Officio Non-Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Banneker Advisory Council X-2 (Ex-Officio Non-Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Bicycle and Pedestrian Safety Commission C-1 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Ian Yarbrough
Bicycle and Pedestrian Safety Commission C-2 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Mark Stosberg
Bicycle and Pedestrian Safety Commission C-3 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Jim Rosenbarger
Bicycle and Pedestrian Safety Commission M-1 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Jaclyn Ray
Bicycle and Pedestrian Safety Commission M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Kelly Clark
Bicycle and Pedestrian Safety Commission M-3 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Ann Edmonds
Bicycle and Pedestrian Safety Commission M-4 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Paul Ash
BIDAC (Bloomington Industrial Development Advisory Commission) G-1 (Governor's Appointment) - Governor (voting) Vacant
BIDAC (Bloomington Industrial Development Advisory Commission) LG-1 (Lieutenant Governor Appointment) - Lieutenant Governor (voting) Vacant
BIDAC (Bloomington Industrial Development Advisory Commission) M-1 (Bloomington Resident) - Mayor (voting) Vacant
BIDAC (Bloomington Industrial Development Advisory Commission) M-2 (City Employee) - Mayor (voting) Philippa Guthrie
BIDAC (Bloomington Industrial Development Advisory Commission) M-3 (Local Bank Rep) - Mayor (voting) Cindy Kinnarney
BIDAC (Bloomington Industrial Development Advisory Commission) M-4 (Local Industrial Development Committee Member) - Mayor (voting) Joyce Poling
BIDAC (Bloomington Industrial Development Advisory Commission) M-5 (Organized Labor Rep) - Mayor (voting) Roger Kent
BIDAC (Bloomington Industrial Development Advisory Commission) M-6 (Utility Company Rep) - Mayor (voting) Bruce Calloway
BIDAC (Bloomington Industrial Development Advisory Commission) WDO-1 (Workforce Development) - Workforce Development Office (voting) Robert King
Bloomington Arts Commission C-1 (Council Appointment) 2/1/2018 - 1/31/2021 Common Council (voting) Quinton Stroud Secretary
Bloomington Arts Commission C-2 (Council Appointment) 2/1/2018 - 1/31/2021 Common Council (voting) Babette Ballinger
Bloomington Arts Commission C-3 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2022 Common Council (voting) Elizabeth Licata
Bloomington Arts Commission C-4 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2023 Common Council (voting) Valeria DeCastro
Bloomington Arts Commission C-5 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2023 Common Council (voting) Essence London
Bloomington Arts Commission M-1 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2022 Mayor (voting) Samuel Welsch-Sveen
Bloomington Arts Commission M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2018 - 1/31/2021 Mayor (voting) Nick Blandford Public Arts Chair
Bloomington Arts Commission M-3 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2023 Mayor (voting) Bryony Gomez-Palacio
Bloomington Arts Commission M-4 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2023 Mayor (voting) Elliot Reichert
Bloomington Arts Commission M-5 (Mayoral Appointment) 2/1/2018 - 1/31/2021 Mayor (voting) Rachel Glago Grants Chair
Bloomington Arts Commission M-6 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2022 Mayor (voting) Karen Hallett-Rupp
Bloomington Digital Underground Advisory Committee BPW-1 (Board of Public Works Appointment (IU)) 2/1/2019 - 1/31/2021 Board of Public Works (voting) Chris Robb
Bloomington Digital Underground Advisory Committee BPW-2 (Board of Public Works Appointment (ED)) 2/1/2019 - 1/31/2021 Board of Public Works (voting) Mike Trotzke
Bloomington Digital Underground Advisory Committee BPW-3 (Board of Public Works Appointment (NFP)) 2/1/2018 - 1/31/2020 Board of Public Works (voting) Mike Sullivan
Bloomington Digital Underground Advisory Committee BPW-4 (Board of Public Works Appointment (Tech)) 2/1/2018 - 1/31/2020 Board of Public Works (voting) Marianne Chitwood
Bloomington Digital Underground Advisory Committee BPW-5 (Board of Public Works Appointment (Tech)) 2/1/2018 - 1/31/2020 Board of Public Works (voting) Michelle Cole
Bloomington Digital Underground Advisory Committee C-1 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Mike Allen
Bloomington Digital Underground Advisory Committee C-2 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Tim Pritchett
Board of Park Commissioners M-1 (Mayoral Appointment) 1/1/2017 - 12/31/2020 Mayor (voting) Les Coyne
Board of Park Commissioners M-2 (Mayoral Appointment) 1/1/2018 - 12/31/2021 Mayor (voting) Ellen Rodkey
Board of Park Commissioners M-3 (Mayoral Appointment) 1/1/2019 - 12/31/2022 Mayor (voting) Israel Herrera
Board of Park Commissioners M-4 (Mayoral Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2023 Mayor (voting) Kathleen Mills
Board of Public Safety M-1 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Rafi Hasan
Board of Public Safety M-2 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Susan Yoon Chairperson
Board of Public Safety M-3 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Kim Gray Vice Chairperson
Board of Public Safety M-4 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Luis Fuentes-Rohwer
Board of Public Safety M-5 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Maqube Reese
Board of Public Works M-1 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Kyla Cox Deckard
Board of Public Works M-2 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Dana Palazzo
Board of Public Works M-3 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Beth Hollingsworth
Board of Zoning Appeals C-1 (Council Appointment) 1/2/2018 - 1/1/2022 Common Council (voting) Jo Throckmorton
Board of Zoning Appeals M-1 (Mayoral Appointment) 1/1/2017 - 1/4/2021 Mayor (voting) Barre Klapper
Board of Zoning Appeals M-2 (Mayoral Appointment) 1/8/2019 - 1/1/2023 Mayor (voting) Susan Sandberg
Board of Zoning Appeals M-3 (Mayoral Appointment) 1/2/2018 - 1/1/2022 Mayor (voting) Cassaundra Huskey
Board of Zoning Appeals PC (Plan Commission Appointment) 1/8/2019 - 1/1/2023 Plan Commission (voting) Flavia Burrell
Cascades Golf Course Advisory Council M-1 (Council Member) 1/1/2019 - 12/31/2020 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Cascades Golf Course Advisory Council M-2 (Council Member) 1/1/2019 - 12/31/2020 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Cascades Golf Course Advisory Council M-3 (Council Member) 1/1/2019 - 12/31/2020 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Cascades Golf Course Advisory Council M-4 (Council Member) 1/1/2019 - 12/31/2020 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Cascades Golf Course Advisory Council M-5 (Council Member) 1/1/2019 - 12/31/2020 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
CDBG Funding Citizens Advisory Committee C-1 (Council Appointment) - Common Council (voting) Ron Smith
CDBG Funding Citizens Advisory Committee C-2 (Council Appointment) - Common Council (voting) Kate Rosenbarger
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-01 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Brittaney Hartzer
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-02 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Maryjane McNabb
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-03 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Beth Rosenbarger
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-04 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Becky Boustani
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-05 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Matthew Hanauer
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-06 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Caitlin Watkins
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-07 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Chris Hazel
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-08 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Georg'ann Cattelona
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-09 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Jonathan Barada
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-10 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Rick Coppock
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-11 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Julie Pemberton
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-12 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Tim Mayer
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-13 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Matthew Hutchinson
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-14 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Byron Turner II
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-15 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Trisa Chakraborty
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-16 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Vacant
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-17 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Vacant
CDBG Funding Citizens Advisory Committee M-18 (Mayoral Appointment) - Mayor (voting) Vacant
CDBG Funding Citizens Advisory Committee R-1 (Redevelopment Commission) - Redevelopment Commission (voting) Vacant
CDBG Funding Citizens Advisory Committee R-2 (Redevelopment Commission) - Redevelopment Commission (voting) Sue Sgambelluri
City Council C-1 (District I) 1/1/2020 - 12/31/2023 Elected (voting) Kate Rosenbarger
City Council C-2 (District II) 1/1/2020 - 12/31/2023 Elected (voting) Sue Sgambelluri
City Council C-3 (District III) 1/1/2020 - 12/31/2023 Elected (voting) Ron Smith
City Council C-4 (District IV) 1/1/2020 - 12/31/2023 Elected (voting) Dave Rollo
City Council C-5 (District V) 1/1/2020 - 12/31/2023 Elected (voting) Isabel Piedmont-Smith
City Council C-6 (District VI) 1/1/2020 - 12/31/2023 Elected (voting) Stephen Volan
City Council C-7 (At-Large) 1/1/2020 - 12/31/2023 Elected (voting) Matt Flaherty
City Council C-8 (At-Large) 1/1/2020 - 12/31/2023 Elected (voting) Susan Sandberg
City Council C-9 (At-Large) 1/1/2020 - 12/31/2023 Elected (voting) Jim Sims
City Council Administration Committee C-1 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Dave Rollo
City Council Administration Committee C-2 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Sue Sgambelluri
City Council Administration Committee C-3 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Jim Sims
City Council Administration Committee C-4 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Stephen Volan
City Council Climate Action and Resilience Committee C-1 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Matt Flaherty
City Council Climate Action and Resilience Committee C-2 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Isabel Piedmont-Smith
City Council Climate Action and Resilience Committee C-3 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Dave Rollo
City Council Climate Action and Resilience Committee C-4 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Kate Rosenbarger
City Council Community Affairs Committee C-1 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Dave Rollo
City Council Community Affairs Committee C-2 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Susan Sandberg
City Council Community Affairs Committee C-3 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Jim Sims
City Council Community Affairs Committee C-4 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Ron Smith
City Council Housing Committee C-1 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Kate Rosenbarger
City Council Housing Committee C-2 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Susan Sandberg
City Council Housing Committee C-3 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Stephen Volan
City Council Housing Committee C-4 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Ron Smith
City Council Land Use Committee C-1 (Council) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Stephen Volan
City Council Land Use Committee C-2 (Council) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Isabel Piedmont-Smith Chair
City Council Land Use Committee C-3 (Council) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Matt Flaherty
City Council Land Use Committee C-4 (Council) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Kate Rosenbarger
City Council Public Safety Committee C-1 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Isabel Piedmont-Smith
City Council Public Safety Committee C-2 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Susan Sandberg
City Council Public Safety Committee C-3 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Sue Sgambelluri
City Council Public Safety Committee C-4 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Jim Sims
City Council Sustainable Development Committee C-1 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Susan Sandberg
City Council Sustainable Development Committee C-2 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Matt Flaherty
City Council Sustainable Development Committee C-3 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Sue Sgambelluri
City Council Sustainable Development Committee C-4 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Stephen Volan
City Council Transportation Committee C-1 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Isabel Piedmont-Smith
City Council Transportation Committee C-2 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Kate Rosenbarger
City Council Transportation Committee C-3 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Ron Smith
City Council Transportation Committee C-4 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Stephen Volan
City Council Utilities and Sanitation Committee C-1 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Matt Flaherty
City Council Utilities and Sanitation Committee C-2 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Dave Rollo
City Council Utilities and Sanitation Committee C-3 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Kate Rosenbarger
City Council Utilities and Sanitation Committee C-4 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Jim Sims
Commission on Aging C-1 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Jennifer Donegan
Commission on Aging C-2 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Robert Deppert
Commission on Aging C-3 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Jack Kahn
Commission on Aging C-4 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Kelsey Haislip
Commission on Aging M-1 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Lori Clendening
Commission on Aging M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Phil Stafford
Commission on Aging M-3 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Leanne Zdravecky
Commission on Aging M-4 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Jennifer Burns
Commission on Aging M-5 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Yonda Snyder
Commission on Hispanic and Latino Affairs C-1 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Dairo Baez
Commission on Hispanic and Latino Affairs C-2 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Amy Oakley
Commission on Hispanic and Latino Affairs C-3 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Nico Sigler
Commission on Hispanic and Latino Affairs C-4 (Advisory Seat) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council Francisco Ruiz Lemus
Commission on Hispanic and Latino Affairs C-5 (Advisory Seat) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council Pedro Ramirez
Commission on Hispanic and Latino Affairs M-1 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Ruben Marte
Commission on Hispanic and Latino Affairs M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Ivan Maceda
Commission on Hispanic and Latino Affairs M-3 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Luis Fuentes-Rohwer
Commission on Hispanic and Latino Affairs M-4 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Shelley Sallee
Commission on Sustainability C-1 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Vacant
Commission on Sustainability C-2 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Ethan Horvath
Commission on Sustainability C-3 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Samantha Ginther
Commission on Sustainability C-4 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Bronson Bast
Commission on Sustainability C-5 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Jerrett Alexander
Commission on Sustainability C-ex officio (Council Ex-Officio) - Council Ex-Officio (voting) Dave Rollo
Commission on Sustainability IU Sustainabilit (IU Sustainability) - IU Office of Sustainability (voting) Andrew Predmore
Commission on Sustainability M-1 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Nejla Routsong
Commission on Sustainability M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Vacant
Commission on Sustainability M-3 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Joseph Neukam
Commission on Sustainability M-4 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Anna Abernathy
Commission on Sustainability M-5 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Jana McGee
Commission on Sustainability M-6 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Trisa Chakraborty
Commission on Sustainability MCC (Monroe County Commissioners Appointment) - Monroe County Commissioners (voting) Nolan Hendon
Commission on the Status of Black Males BHRC (Human Rights Commission Appointment) 2/1/2018 - 1/31/2020 Human Rights Commission (voting) Kourtney Byrd
Commission on the Status of Black Males C-1 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Seth Debro
Commission on the Status of Black Males C-2 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Nicole Griffin
Commission on the Status of Black Males M-1 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Donté Miller
Commission on the Status of Black Males M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Byron Turner II
Commission on the Status of Black Males M-3 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Carl Darnell
Commission on the Status of Black Males MLK (MLK Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 MLK Birthday Commission (voting) James Sanders
Commission on the Status of Children & Youth C-1 (Common Council) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Amelia Lahn
Commission on the Status of Children & Youth C-2 (Common Council) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Katie Rodriguez
Commission on the Status of Children & Youth C-3 (Common Council) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Sara Sheikh
Commission on the Status of Children & Youth C-4 (Common Council) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Jennifer Smallwood
Commission on the Status of Children & Youth M-1 (Mayor) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Isadore Torry
Commission on the Status of Children & Youth M-2 (Mayor) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Kira Richardson
Commission on the Status of Children & Youth M-3 (Mayor) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Arina Trotter
Commission on the Status of Children & Youth M-4 (Mayor) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Mathew Bumbalough
Commission on the Status of Children & Youth M-5 (Mayor) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Jordan White
Commission on the Status of Women C-1 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Nana Amoah-Ramey
Commission on the Status of Women C-2 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Rachel Frydman
Commission on the Status of Women C-3 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) A'ame Joslin
Commission on the Status of Women C-4 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Landry Culp
Commission on the Status of Women M-1 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Jennifer Sims
Commission on the Status of Women M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Shruti Rana
Commission on the Status of Women M-3 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Debby Herbenick
Commission on the Status of Women M-4 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Ashley Hazelrig
Commission on the Status of Women M-5 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Nicole Bennett
Dispatch Policy Board M-1 (Mayor Appointee) 1/1/2020 - 12/31/2022 Mayor (voting) Joe Qualters
Dispatch Policy Board M-2 (Mayor Appointee) 1/1/2020 - 12/31/2022 Mayor (voting) Jayme Washel
Dispatch Policy Board M-3 (IU Law Enforcement) 1/1/2020 - 12/31/2022 Mayor (voting) Shannon Bunger
Dispatch Policy Board MCC-1 (Monroe County Fire Chief) 1/1/2020 - 12/31/2022 Monroe County Commissioners (voting) Dustin Dillard
Dispatch Policy Board MCC-2 (Monroe County Appointee) 1/1/2020 - 12/31/2022 Monroe County Commissioners (voting) Russell Brummett
Economic Development Commission CM-1 (Common Council Nomination) 2/1/2018 - 1/31/2022 Mayor (voting) Kate Rosenbarger
Economic Development Commission CM-2 (County Council Nomination) 2/1/2018 - 1/31/2022 Mayor (voting) Geoff McKim
Economic Development Commission M-1 (Mayoral Appointment) 2/1/2017 - 1/31/2021 Mayor (voting) Vanessa McClary
Economic Development Commission M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2017 - 1/31/2021 Mayor (voting) Kurt Zorn
Economic Development Commission M-3 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2024 Mayor (voting) Malcolm Webb
Environmental Commission C-1 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Suzannah Evans Comfort
Environmental Commission C-2 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Bailey Andison
Environmental Commission C-3 (Council Appointment 3) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Daniel Olsson
Environmental Commission C-4 (Council Appointment 4) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Shelby Hoshaw
Environmental Commission C-5 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Donald Eggert
Environmental Commission C-6 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Meredith Dickerson
Environmental Commission M-1 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Michael Litwin
Environmental Commission M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Matt Caldie
Environmental Commission M-3 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Vacant
Environmental Commission M-4 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Vacant
Environmental Commission M-5 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Andrew Guenther
Environmental Commission M-6 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) David Parkhurst
Environmental Resources Advisory Council R-1 (Regular Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Jeff Ehman
Environmental Resources Advisory Council R-2 (Regular Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Cathy Meyer
Environmental Resources Advisory Council R-3 (Regular Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Angie Shelton
Environmental Resources Advisory Council R-4 (Regular Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Denise Gardiner
Environmental Resources Advisory Council R-5 (Regular Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Sarah Murray
Environmental Resources Advisory Council S-1 (Special Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) David Parkhurst
Environmental Resources Advisory Council S-2 (Special Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) William Jones
Environmental Resources Advisory Council S-3 (Special Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Dan Myers
Environmental Resources Advisory Council S-4 (Special Voting) 1/1/2020 - 12/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Melissa Laney
Farmers' Market Advisory Council C-1 (Customers 1) 3/1/2020 - 3/31/2022 Board of Park Commissioners (voting) Janice Lilly
Farmers' Market Advisory Council C-2 (Customers 2) 3/1/2020 - 3/31/2022 Board of Park Commissioners (voting) Mara Lea Rosenbarger
Farmers' Market Advisory Council C-3 (Customers 3) 3/1/2020 - 3/31/2022 Board of Park Commissioners (voting) Michael Gleeson
Farmers' Market Advisory Council C-4 (Customers 4) 3/1/2020 - 3/31/2022 Board of Park Commissioners (voting) Lynn Schwartzberg
Farmers' Market Advisory Council C-5 (Customers 5) 3/1/2019 - 3/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Suzanne Mann
Farmers' Market Advisory Council FBA-1 (Food and Beverage Artisan) 3/1/2020 - 3/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Farmers' Market Advisory Council FBA-2 (Food and Beverage Artisan) 3/1/2020 - 3/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Vacant
Farmers' Market Advisory Council V-1 (Vendors 1) 3/1/2020 - 3/31/2022 Board of Park Commissioners (voting) Rebeca Vadas
Farmers' Market Advisory Council V-2 (Vendors 2) 3/1/2020 - 3/31/2022 Board of Park Commissioners (voting) Cortland Carrington
Farmers' Market Advisory Council V-3 (Vendors 3) 3/1/2020 - 3/31/2022 Board of Park Commissioners (voting) Whitney Schlegel
Farmers' Market Advisory Council V-4 (Vendors 4) 3/1/2020 - 3/31/2022 Board of Park Commissioners (voting) Melanie McQuinn
Firefighters Pension Board FC-1 (Fire Chief) - Fire Chief Ex-Officio (voting) Jason Moore
Firefighters Pension Board FD-1 (Active Fire Department) 10/22/2014 - 10/21/2018 Fire Department (voting) Bryan Hutchinson
Firefighters Pension Board FD-2 (Active Fire Department) 10/22/2014 - 10/21/2018 Fire Department (voting) Jason Zeeks
Firefighters Pension Board FD-3 (Active Fire Department) 10/22/2014 - 10/21/2018 Fire Department (voting) Jeff Kerr
Firefighters Pension Board FD-4 (Active Fire Department) 10/22/2014 - 10/21/2018 Fire Department (voting) Roger Kerr
Firefighters Pension Board M-1 (Mayor) - Mayor Ex-Officio (voting) John Hamilton
Firefighters Pension Board RFD-1 (Retired Fire Department) 10/22/2016 - 10/21/2018 Fire Department (voting) Terry Williams
Hearing Officer P-1 (AICP) - Plan Commission (voting) Beth Rosenbarger
Hearing Officer P-2 (Alternate) (AICP) - Plan Commission Scott Robinson
Historic Preservation Commission C-1 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2022 Common Council Duncan Campbell
Historic Preservation Commission C-2 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2022 Common Council Derek Richey
Historic Preservation Commission C-3 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2022 Common Council Jenny Southern
Historic Preservation Commission C-4 (Council Appointment) 1/1/2018 - 12/31/2020 Common Council Ernesto Castaneda
Historic Preservation Commission M-1 (Mayoral Appointment) 1/1/2019 - 12/31/2021 Mayor (voting) Lee Sandweiss
Historic Preservation Commission M-2 (Mayoral Appointment) 1/1/2018 - 12/31/2020 Mayor (voting) Doug Bruce
Historic Preservation Commission M-3 (Mayoral Appointment) 1/1/2019 - 12/31/2021 Mayor (voting) Chris Sturbaum
Historic Preservation Commission M-4 (Mayoral Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2022 Mayor (voting) Sam DeSollar
Historic Preservation Commission M-5 (Mayoral Appointment) 1/1/2018 - 12/31/2020 Mayor (voting) Deborah Hutton
Historic Preservation Commission M-6 (Mayoral Appointment) 1/1/2018 - 12/31/2020 Mayor (voting) John Saunders
Historic Preservation Commission M-7 (Mayoral Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2022 Mayor (voting) Susan Dyar
Historic Preservation Commission M-8 (Mayoral Appointment) 1/1/2019 - 12/31/2021 Mayor (voting) Jeff Goldin
Historic Preservation Commission M-9 (Mayoral Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2022 Mayor (voting) Vacant
Housing Authority Board M-1 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2023 Mayor (voting) Sue Wanzer
Housing Authority Board M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2023 Mayor (voting) Kevin Cade
Housing Authority Board M-3 (Mayoral Appointment) 2/1/2018 - 1/31/2022 Mayor (voting) Lindsey Smith
Housing Authority Board M-4 (Mayoral Appointment) 2/1/2018 - 1/31/2022 Mayor (voting) Elaine Amerson
Housing Authority Board M-5 (Mayoral Appointment) 2/1/2017 - 1/31/2021 Mayor (voting) Marilyn Skirvin
Housing Authority Board M-6 (Mayoral Appointment) 2/1/2017 - 1/31/2021 Mayor (voting) William Hosea
Housing Authority Board M-7 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2024 Mayor (voting) Sherry Clay
Housing Quality Appeals Board C-1 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Susie Hamilton
Housing Quality Appeals Board C-2 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Nicholas Carder
Housing Quality Appeals Board C-3 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Diana Opata
Housing Quality Appeals Board M-1 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Vacant
Housing Quality Appeals Board M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Beth Gallman
Housing Quality Appeals Board M-3 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Vacant
Housing Quality Appeals Board M-4 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Dominic Thompson
Human Rights Commission C-1 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Pamela Jackson
Human Rights Commission C-2 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Valeri Haughton
Human Rights Commission C-3 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Byron Bangert
Human Rights Commission M-1 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Latosha Williams
Human Rights Commission M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Ryne Shadday
Human Rights Commission M-3 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Carolyn Calloway-Thomas
Human Rights Commission M-4 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Jacob Simpson
Jack Hopkins Social Services Funding Committee C-1 (Council Appointment) - Common Council (voting) Matt Flaherty
Jack Hopkins Social Services Funding Committee C-2 (Council Appointment) - Common Council (voting) Sue Sgambelluri
Jack Hopkins Social Services Funding Committee C-3 (Council Appointment) - Common Council (voting) Ron Smith
Jack Hopkins Social Services Funding Committee C-4 (Council Appointment) - Common Council (voting) Susan Sandberg Chair
Jack Hopkins Social Services Funding Committee C-5 (Council Appointment) - Common Council (voting) Lauren McCalister
Jack Hopkins Social Services Funding Committee C-6 (Council Appointment) - Common Council (voting) Mark Fraley
Jack Hopkins Social Services Funding Committee C-7 (Council Appointment) - Common Council (voting) Tim Mayer
Martin Luther King Jr. Birthday Commission C-1 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Vacant
Martin Luther King Jr. Birthday Commission C-2 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Vacant
Martin Luther King Jr. Birthday Commission C-3 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) James Sanders
Martin Luther King Jr. Birthday Commission M-1 (Mayoral Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Lily Kleinlein
Martin Luther King Jr. Birthday Commission M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Gloria Howell
Martin Luther King Jr. Birthday Commission M-3 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Treon McClendon
Martin Luther King Jr. Birthday Commission NAACP (NAACP Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 NAACP (voting) M. Dianne Shewmaker
Parking Commission C-1 (Merchant) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Tracy Gates
Parking Commission C-2 (City Resident) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Adrienne Evans Fernandez
Parking Commission C-3 (City Resident) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Eoban Binder
Parking Commission C-4 (Council Ex-officio) 2/1/2020 - 1/31/2021 Council Ex-Officio (voting) Stephen Volan
Parking Commission M-1 (Merchant) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Vacant
Parking Commission M-2 (Non-profit) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Vacant
Parking Commission M-3 (City Resident) 2/1/2019 - 1/31/2021 Mayor (voting) Vacant
Parking Commission M-4 (City Resident) 2/1/2020 - 1/31/2022 Mayor (voting) Vacant
Parking Commission M-5 (Transportation & Traffic Division) 2/1/2020 - 1/31/2021 Mayor (voting) Scott Robinson
Plan Commission BPW-1 (Board of Public Works) 1/7/2020 - 1/2/2023 Board of Public Works (voting) Flavia Burrell
Plan Commission C-1 (Council Member) 1/7/2020 - 1/1/2024 Common Council (voting) Susan Sandberg
Plan Commission M-1 (City Residents 1) 1/7/2020 - 1/1/2024 Mayor (voting) Karin St. John
Plan Commission M-2 (City Residents 2) 1/6/2020 - 1/1/2024 Mayor (voting) Chris Cockerham
Plan Commission M-3 (City Residents 3) 1/1/2017 - 1/6/2021 Mayor (voting) Jillian Kinzie
Plan Commission M-4 (City Residents 4) 1/2/2019 - 12/31/2022 Mayor (voting) Brad Wisler
Plan Commission M-5 (City Residents 5) 1/2/2019 - 1/1/2023 Mayor (voting) Beth Cate
Plan Commission MCC-1 (County Residents 1) 1/2/2020 - 1/1/2024 Monroe County Commissioners (voting) Vacant
Plan Commission MCC-2 (County Residents 2) 1/2/2020 - 1/1/2024 Monroe County Commissioners (voting) Vacant
Plan Commission MCPC-1 (Non-Voting) 1/4/2016 - 1/3/2020 Monroe County Plan Commission Trohn Enright-Randolph
Plan Commission PR-1 (Parks and Recreation) 1/8/2019 - 12/31/2022 Parks and Recreation (voting) Israel Herrera
Plan Commission PT-1 (Traffic and Transportation Engineer) 1/4/2020 - 12/31/2023 Planning and Transportation Department (voting) Neil Kopper
Plat Committee P-1 (Plan Commission Appointment) 1/3/2019 - 1/2/2020 Plan Commission (voting) Roy Aten
Plat Committee P-2 (Plan Commission Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2020 Plan Commission (voting) Jillian Kinzie
Plat Committee P-3 (Plan Commission Appointment) 1/3/2019 - 1/2/2020 Plan Commission (voting) Michael Carter
Police Pension Board C-EO (Controller Ex-Officio) - Controller Ex-Officio (voting) Jeff Underwood
Police Pension Board M-EO (Mayor Ex-Officio) - Mayor Ex-Officio (voting) John Hamilton
Police Pension Board P-1 (Active Police Officer 1) 2/1/2020 - 1/31/2023 Police Department (voting) Matthew Gilmore
Police Pension Board P-2 (Active Police Officer 2) 2/1/2020 - 1/31/2023 Police Department (voting) Zach Weisheit
Police Pension Board P-3 (Active Police Officer 3) 2/1/2018 - 1/31/2021 Police Department (voting) Jason Shaevitz
Police Pension Board P-4 (Active Police Officer 4) 2/1/2020 - 1/31/2023 Police Department (voting) Vacant
Police Pension Board P-5 (Active Police Officer 5) 7/1/2014 - 6/30/2017 Police Department (voting) Dana Cole
Police Pension Board PC-EO (Police Chief Ex-Officio) - Police Chief Ex-Officio (voting) Michael Diekhoff
Police Pension Board RP-1 (Retired Police Officer) 2/1/2019 - 1/31/2022 Police Department (voting) Bill Parker
Public Safety Local Income Tax Committee BCC-1 (Bloomington) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Sue Sgambelluri
Public Safety Local Income Tax Committee BCC-2 (Bloomington) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Isabel Piedmont-Smith
Public Safety Local Income Tax Committee BCC-3 (Bloomington) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Ron Smith
Public Safety Local Income Tax Committee BCC-4 (Bloomington) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Jim Sims
Public Safety Local Income Tax Committee ETC (Ellettsville Town Council) 1/1/2020 - 12/31/2020 Ellettsville (voting) Scott Oldham
Public Safety Local Income Tax Committee MCC-1 (Monroe County) 1/1/2020 - 12/31/2020 County Council (voting) Geoff McKim
Public Safety Local Income Tax Committee MCC-2 (Monroe County) 1/1/2020 - 12/31/2020 County Council (voting) Cheryl Munson
Public Safety Local Income Tax Committee STC (Stinesville) 1/1/2020 - 12/31/2020 Stinesville (voting) Lois Purcell
Public Transportation Corporation Board of Directors C-1 (Council (2 years)) 8/1/2018 - 7/31/2020 Common Council (voting) Alex B. Cartwright
Public Transportation Corporation Board of Directors C-2 (Council (3 years)) 8/1/2017 - 7/31/2020 Common Council (voting) Nancy Obermeyer
Public Transportation Corporation Board of Directors C-3 (Council (4 years)) 8/1/2018 - 7/31/2022 Common Council (voting) Kent McDaniel
Public Transportation Corporation Board of Directors M-1 (Mayor (1 year)) 8/1/2020 - 7/31/2021 Mayor (voting) Marilyn Hartman
Public Transportation Corporation Board of Directors M-2 (Mayor (2 year)) 8/1/2020 - 7/31/2022 Mayor (voting) James McLary
Redevelopment Commission C-1 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) Nick Kappas
Redevelopment Commission C-2 (Council Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Common Council (voting) David Walter
Redevelopment Commission M-1 (Mayoral Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Mayor (voting) Donald Griffin President
Redevelopment Commission M-2 (Mayoral Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Mayor (voting) Eric Sandweiss
Redevelopment Commission M-3 (Mayoral Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2020 Mayor (voting) Cindy Kinnarney
Redevelopment Commission MCCSC (School Board Appointment) 1/1/2019 - 12/31/2019 MCCSC Sue Wanzer
Sidewalk Committee C-1 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Kate Rosenbarger
Sidewalk Committee C-2 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Ron Smith
Sidewalk Committee C-3 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Dave Rollo
Sidewalk Committee C-4 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Jim Sims
Traffic Commission C-1 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Malik McCluskey
Traffic Commission C-2 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Caitlin Watkins
Traffic Commission C-3 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Sarah Ryterband
Traffic Commission C-4 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Chris Etter
Traffic Commission C-5 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2021 Common Council (voting) Chiara Bangor-Giorgio
Traffic Commission C-6 (Council Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2022 Common Council (voting) Ryne Shadday
Traffic Commission Police (BPD Designee) 2/1/2019 - 1/31/2021 Bloomington Police Department (voting) Shane Rasche
Traffic Commission PWD (Public Works Director Designee) 2/1/2020 - 1/31/2022 Public Works Director (voting) Joe VanDeventer
Traffic Commission Traffic (Traffic Designee) 2/1/2019 - 1/31/2021 Transportation and Traffic Engineer (voting) Neil Kopper
Tree Commission BPW (Public Works Appointment) 2/1/2017 - 1/31/2020 Board of Public Works (voting) Laurel Cornell
Tree Commission C-1 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2022 Common Council (voting) George Hegeman
Tree Commission C-2 (Council Appointment) 2/1/2019 - 1/31/2022 Common Council (voting) Tom Coleman
Tree Commission EC (Environmental Commission) 2/1/2020 - 1/31/2023 Environmental Commission (voting) David Parkhurst
Tree Commission M-1 (Mayoral Appointment) 2/1/2020 - 1/31/2023 Mayor (voting) Mia Williams
Tree Commission M-2 (Mayoral Appointment) 2/1/2018 - 1/31/2021 Mayor (voting) David Dilcher
Tree Commission PARKS (Parks Board Appointment) 2/1/2018 - 1/31/2021 Board of Park Commissioners (voting) Kerry Bridges
Tree Commission UF-1 (Urban Forester) 2/1/2020 - 1/31/2022 Urban Forestry Dedaimia Whitney
Urban Enterprise Association C-1 (Council Member) 2/1/2017 - 1/31/2021 Common Council (voting) Kate Rosenbarger
Urban Enterprise Association C-2 (Zone Business) 2/1/2019 - 1/31/2023 Common Council (voting) Tracy Gates
Urban Enterprise Association C-3 (Zone Resident 1) 2/1/2018 - 1/31/2022 Common Council (voting) Mary Morgan
Urban Enterprise Association C-4 (Zone Resident 2) 2/1/2017 - 1/31/2021 Common Council (voting) Vacant
Urban Enterprise Association G-1 (IDOC) 2/1/2020 - 1/31/2024 Governor (voting) Vacant
Urban Enterprise Association G-2 (State Representative) 2/1/2019 - 1/31/2023 Governor (voting) Vacant
Urban Enterprise Association M-1 (Business 1) 2/1/2020 - 1/31/2024 Mayor (voting) Scot Wright
Urban Enterprise Association M-2 (Business 2) 2/1/2020 - 1/31/2024 Mayor (voting) Julie Donham
Urban Enterprise Association M-3 (Economic Development) 2/1/2020 - 1/31/2024 Mayor (voting) Alex Crowley
Urban Enterprise Association M-4 (Labor) 2/1/2020 - 1/31/2024 Mayor (voting) Jackie Yenna
Urban Enterprise Association M-5 (Plan Commission) 2/1/2020 - 1/31/2024 Mayor (voting) Karin St. John
Urban Enterprise Association M-6 (Resident) 2/1/2020 - 1/31/2024 Mayor (voting) Paul Ash
Utilities Service Board C-1 (Council Appointment) 1/1/2018 - 12/31/2021 Common Council (voting) Megan Parmenter
Utilities Service Board C-2 (Council Appointment) 1/1/2019 - 12/31/2022 Common Council (voting) Amanda Burnham
Utilities Service Board C-3 (Council Appointment) 1/1/2018 - 12/31/2021 Common Council (voting) Jeff Ehman
Utilities Service Board C-EO (Council Ex-Officio) - Council Ex-Officio Jim Sims
Utilities Service Board M-1 (Mayoral Appointment) 1/1/2018 - 12/31/2021 Mayor (voting) Julie Roberts
Utilities Service Board M-2 (Mayoral Appointment) 1/1/2019 - 12/31/2022 Mayor (voting) Jason Banach
Utilities Service Board M-3 (Mayoral Appointment) 1/1/2019 - 12/31/2022 Mayor (voting) Jean Capler
Utilities Service Board M-4 (Mayoral Appointment) 1/1/2020 - 12/31/2023 Mayor (voting) Jim Sherman
Utilities Service Board M-EO (Mayor Ex-Officio) - Mayor Ex-Officio Scott Robinson